It is currently 09 Dec 2018, 22:16
My Tests

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Three slices of pizza and a salad cost $6.45. Six slices of

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:
Moderator
Moderator
User avatar
Joined: 18 Apr 2015
Posts: 5122
Followers: 76

Kudos [?]: 1022 [0], given: 4624

CAT Tests
Three slices of pizza and a salad cost $6.45. Six slices of [#permalink] New post 23 Jan 2018, 14:58
Expert's post
00:00

Question Stats:

66% (00:39) correct 33% (00:30) wrong based on 9 sessions


Three slices of pizza and a salad cost $6.45. Six slices of the same pizza and an identical salad cost $10.95. What is the cost of one slice of the pizza?

13%

$1.50

$1.95

$8.70

$4.50

$12.80

Kudos for right answer and explanation
[Reveal] Spoiler: OA

_________________

Get the 2 FREE GREPrepclub Tests

1 KUDOS received
Manager
Manager
Joined: 02 Jan 2018
Posts: 66
Followers: 0

Kudos [?]: 30 [1] , given: 0

Re: Three slices of pizza and a salad cost $6.45. Six slices of [#permalink] New post 24 Jan 2018, 03:13
1
This post received
KUDOS
3x+y=6.45
6x+y=10.95
Solve x and y
Therefore Single Pizza cost: 1.50
1 KUDOS received
Intern
Intern
Joined: 18 May 2016
Posts: 35
Followers: 0

Kudos [?]: 15 [1] , given: 13

Re: Three slices of pizza and a salad cost $6.45. Six slices of [#permalink] New post 25 Jan 2018, 02:20
1
This post received
KUDOS
If you're presented with two cost functions (or any other function) which only differ in the factor of one variable you can easily see that the difference between the two equations, i.e. 10.95$ - 6.45$ = 4.5$, must equal the difference of the variable factor:
4.5$ difference must equal the absolute value of difference of pizza slices (3*P - 6*P = |3|*P).
Plugging in gives: 4.5$ = 3*P and solving: P = 1.5$, answer A
Re: Three slices of pizza and a salad cost $6.45. Six slices of   [#permalink] 25 Jan 2018, 02:20
Display posts from previous: Sort by

Three slices of pizza and a salad cost $6.45. Six slices of

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


GRE Prep Club Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GRE Prep Club Rules| Contact

Powered by phpBB © phpBB Group

Kindly note that the GRE® test is a registered trademark of the Educational Testing Service®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by ETS®.