It is currently 14 Nov 2018, 21:53
My Tests

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

The total cost of 3 bananas, 2 apples, and 1 mango is $3.50.

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:
GMAT Club Legend
GMAT Club Legend
User avatar
Joined: 07 Jun 2014
Posts: 4709
GRE 1: Q167 V156
WE: Business Development (Energy and Utilities)
Followers: 90

Kudos [?]: 1605 [0], given: 375

CAT Tests
The total cost of 3 bananas, 2 apples, and 1 mango is $3.50. [#permalink] New post 19 Aug 2018, 03:05
Expert's post
00:00

Question Stats:

71% (03:07) correct 28% (00:57) wrong based on 7 sessions
The total cost of 3 bananas, 2 apples, and 1 mango is $3.50. The total cost of 3 bananas, 2 apples, and 1 papaya is $4.20. The ratio of the cost of a mango to the cost of a papaya is 3 : 5.

Quantity A
Quantity B
The cost of a papaya
\(\$2.00\)


A) Quantity A is greater.
B) Quantity B is greater.
C) The two quantities are equal.
D) The relationship cannot be determined from the information given.
[Reveal] Spoiler: OA

_________________

Sandy
If you found this post useful, please let me know by pressing the Kudos Button

Try our free Online GRE Test

GRE Instructor
User avatar
Joined: 10 Apr 2015
Posts: 1175
Followers: 43

Kudos [?]: 1047 [0], given: 6

CAT Tests
Re: The total cost of 3 bananas, 2 apples, and 1 mango is $3.50. [#permalink] New post 04 Sep 2018, 14:01
Expert's post
sandy wrote:
The total cost of 3 bananas, 2 apples, and 1 mango is $3.50. The total cost of 3 bananas, 2 apples, and 1 papaya is $4.20. The ratio of the cost of a mango to the cost of a papaya is 3 : 5.

Quantity A
Quantity B
The cost of a papaya
\(\$2.00\)


A) Quantity A is greater.
B) Quantity B is greater.
C) The two quantities are equal.
D) The relationship cannot be determined from the information given.


Let B = cost of 1 banana
Let A = cost of 1 apple
Let M = cost of 1 mango
Let P = cost of 1 papaya

The total cost of 3 bananas, 2 apples, and 1 mango is $3.50
We can write: 3B + 2A + M = 3.50

The total cost of 3 bananas, 2 apples, and 1 papaya is $4.20
We can write: 3B + 2A + P = 4.20

We have two equations:
3B + 2A + P = 4.20
3B + 2A + M = 3.50

Subtract the bottom equation from the top equation to get: P - M = 0.7


The ratio of the cost of a mango to the cost of a papaya is 3 : 5
We can write: M/P = 3/5
Cross multiple to get: 5M = 3P
Rearrange to get: 3P - 5M = 0

We now have the following:
P - M = 0.7
3P - 5M = 0

Take top equation and multiply both sides by 5 to get:
5P - 5M = 3.50
3P - 5M = 0

Subtract the bottom equation from the top equation to get:
2P = 3.50
Solve: P = 1.75 (this is the value of Quantity A)

Answer: B

Cheers,
Brent
_________________

Brent Hanneson – Creator of greenlighttestprep.com
Image
Sign up for our free GRE Question of the Day emails

Re: The total cost of 3 bananas, 2 apples, and 1 mango is $3.50.   [#permalink] 04 Sep 2018, 14:01
Display posts from previous: Sort by

The total cost of 3 bananas, 2 apples, and 1 mango is $3.50.

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


GRE Prep Club Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GRE Prep Club Rules| Contact

Powered by phpBB © phpBB Group

Kindly note that the GRE® test is a registered trademark of the Educational Testing Service®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by ETS®.