It is currently 12 Nov 2018, 19:01
My Tests

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

The price per pair of brand X

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:
Moderator
Moderator
User avatar
Joined: 18 Apr 2015
Posts: 4864
Followers: 74

Kudos [?]: 965 [0], given: 4466

CAT Tests
The price per pair of brand X [#permalink] New post 27 Dec 2016, 09:16
Expert's post
00:00

Question Stats:

66% (00:25) correct 33% (02:29) wrong based on 6 sessions
The price per pair of brand X socks is $2 and the price per pair of brand Y socks is $3. If there is no sales tax and a customer chooses only from among these two brands, what is the greatest number of pairs of socks that he can buy with exactly $25?

(A) 9
(B) 10
(C) 11
(D) 12
(E) 20
[Reveal] Spoiler: OA

_________________

Get the 2 FREE GREPrepclub Tests

Intern
Intern
Joined: 24 Dec 2016
Posts: 3
Followers: 0

Kudos [?]: 1 [0], given: 0

Re: The price per pair of brand X [#permalink] New post 01 Jan 2017, 22:51
he buys brand x 8 pairs = 8*2 =16$
now in remaining 9$ he buys 3 pairs of brand Y socks which is= 9$
Total Rupees= 16+9=25
Total no. of socks= 8+3=11
Director
Director
Joined: 03 Sep 2017
Posts: 521
Followers: 1

Kudos [?]: 327 [0], given: 66

Re: The price per pair of brand X [#permalink] New post 29 Sep 2017, 06:48
mohinibansal wrote:
he buys brand x 8 pairs = 8*2 =16$
now in remaining 9$ he buys 3 pairs of brand Y socks which is= 9$
Total Rupees= 16+9=25
Total no. of socks= 8+3=11


You should start by checking which is the maximum number of 2$ socks because they are the cheapest. So, 25/2 = 12.5. Then, if the individual buys 12 pairs of 2$ socks than he remains with 25$-12*2$ = 1$. Thus, it is not the case because he has to spend its entire budget.

Then, we can try with 11 2$ socks. In this case he is left with 25$-11*2$ = 3$, which is exactly the cost of one pair of brand Y socks. Then the maximum number of socks bought with 25$ is 12!
Re: The price per pair of brand X   [#permalink] 29 Sep 2017, 06:48
Display posts from previous: Sort by

The price per pair of brand X

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


GRE Prep Club Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GRE Prep Club Rules| Contact

Powered by phpBB © phpBB Group

Kindly note that the GRE® test is a registered trademark of the Educational Testing Service®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by ETS®.