It is currently 23 Sep 2020, 05:19
My Tests

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

The price per pair of brand A jeans is $45 and the price per

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:
Founder
Founder
User avatar
Joined: 18 Apr 2015
Posts: 13344
Followers: 288

Kudos [?]: 3382 [0], given: 12176

CAT Tests
The price per pair of brand A jeans is $45 and the price per [#permalink] New post 27 Aug 2018, 14:00
Expert's post
00:00

Question Stats:

66% (02:57) correct 33% (00:32) wrong based on 6 sessions
The price per pair of brand A jeans is $45 and the price per pair of brand B jeans is $65. If there is no sales tax and Chris chooses only from among these two brands, what is the greatest number of pairs of jeans that he can buy with exactly $560?

A. 8

B. 10

C. 12

D. 14

E. 20
[Reveal] Spoiler: OA

_________________

Need Practice? 20 Free GRE Quant Tests available for free with 20 Kudos
GRE Prep Club Members of the Month: Each member of the month will get three months free access of GRE Prep Club tests.

2 KUDOS received
Target Test Prep Representative
User avatar
Status: Head GRE Instructor
Affiliations: Target Test Prep
Joined: 09 May 2016
Posts: 161
Location: United States
Followers: 8

Kudos [?]: 195 [2] , given: 0

Re: The price per pair of brand A jeans is $45 and the price per [#permalink] New post 03 Sep 2018, 17:58
2
This post received
KUDOS
Expert's post
Carcass wrote:
The price per pair of brand A jeans is $45 and the price per pair of brand B jeans is $65. If there is no sales tax and Chris chooses only from among these two brands, what is the greatest number of pairs of jeans that he can buy with exactly $560?

A. 8

B. 10

C. 12

D. 14

E. 20


With $560, he can buy 12 pairs of brand A jeans with $20 left over (notice that 12 x 45 = $540), or he can buy 11 pairs of brand A jeans and 1 pair of brand B jeans with no money left over (notice that 11 x 45 + 65 = $560). Regardless of which option he chooses, the greatest number of pairs of jeans he can buy is 12.

Answer: C
_________________

Jeffrey Miller

Head of GRE Instruction

Jeff@TargetTestPrep.com
TTP - Target Test Prep Logo
41 Reviews

5-star rated online GRE quant
self study course

See why Target Test Prep is the top rated GRE quant course on GRE Prep Club. Read Our Reviews

1 KUDOS received
Intern
Intern
Joined: 27 Aug 2018
Posts: 36
Followers: 0

Kudos [?]: 21 [1] , given: 7

Re: The price per pair of brand A jeans is $45 and the price per [#permalink] New post 04 Sep 2018, 08:57
1
This post received
KUDOS
The answer is 12.
560-65 = 495
495/45 = 11

11+1 = 12
Founder
Founder
User avatar
Joined: 18 Apr 2015
Posts: 13344
Followers: 288

Kudos [?]: 3382 [0], given: 12176

CAT Tests
The price per pair of brand A jeans is $45 and the price per [#permalink] New post 22 Jul 2019, 08:09
Expert's post
The price per pair of brand A jeans is $45 and the price per pair of brand B jeans is $65. If there is no sales tax and Chris chooses only from among these two brands, what is the greatest number of pairs of jeans that he can buy with exactly $560?


A. 8

B. 10

C. 12

D. 14

E. 20
_________________

Need Practice? 20 Free GRE Quant Tests available for free with 20 Kudos
GRE Prep Club Members of the Month: Each member of the month will get three months free access of GRE Prep Club tests.

GRE Instructor
User avatar
Joined: 10 Apr 2015
Posts: 3830
Followers: 148

Kudos [?]: 4479 [0], given: 69

CAT Tests
Re: The price per pair of brand A jeans is $45 and the price per [#permalink] New post 22 Jul 2019, 08:39
Expert's post
Carcass wrote:
The price per pair of brand A jeans is $45 and the price per pair of brand B jeans is $65. If there is no sales tax and Chris chooses only from among these two brands, what is the greatest number of pairs of jeans that he can buy with exactly $560?


A. 8

B. 10

C. 12

D. 14

E. 20


See https://greprepclub.com/forum/the-price ... 10607.html

Cheers,
Brent
_________________

Brent Hanneson – Creator of greenlighttestprep.com
If you enjoy my solutions, you'll like my GRE prep course.
Image
Sign up for GRE Question of the Day emails

Intern
Intern
Joined: 21 Jul 2019
Posts: 14
Followers: 0

Kudos [?]: 21 [0], given: 0

Re: The price per pair of brand A jeans is $45 and the price per [#permalink] New post 22 Jul 2019, 09:23
One interesting way to attack this problem is to start by considering what happens if we try to only buy at the cheapest price. We couldn't possibly buy more pairs than we could afford buying only the cheap pairs.

560/45 is 12 with a remainder of 20. That tells us right away that any answer larger than 12 will be too big (eliminating D and E), and also that we will need to buy at least one pair at the higher price to spend all of our money.

Now set this up algebraically:
c = # of cheap jeans
e = # of expensive jeans

560 = 45c + 65e

When the numbers are this small, it's almost always fastest to just plug in values at this point, knowing that to maximize the total number of jeans, we want the fewest expensive jeans possible. We get very lucky because as soon as we plug in 1 for e, we get 11 for c and we have our solution.

Another option would be to use the answer choices to create a second equation, and then solve the system of equations that way. We will want to have the highest answer choice that gives us an integer solution (since we can't buy fractions of jeans and we need to spend all of our money). Since we eliminated D and E, we can start with C.

560 = 45c + 65e
12 = c + e

multiple the second equation by 45:
540 = 45c + 45e

Then subtract from the first equation:

20 = 0 + 20e
1 = e

Since this represents the the highest total number in the remaining answer choices, we can just choose C and don't have to check any more answers.
_________________

-Jordan Wolbrum
JustMyWay Tutoring: personalized, individual tutoring for the LSAT, GMAT, and GRE.
jordan@justmywaytutoring.com

Re: The price per pair of brand A jeans is $45 and the price per   [#permalink] 22 Jul 2019, 09:23
Display posts from previous: Sort by

The price per pair of brand A jeans is $45 and the price per

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


cron

GRE Prep Club Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GRE Prep Club Rules| Contact

Powered by phpBB © phpBB Group

Kindly note that the GRE® test is a registered trademark of the Educational Testing Service®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by ETS®.