It is currently 24 Oct 2020, 10:08
My Tests

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

The cost of x apples at a cost of y + 2

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:
Founder
Founder
User avatar
Joined: 18 Apr 2015
Posts: 13671
Followers: 305

Kudos [?]: 3525 [0], given: 12607

CAT Tests
The cost of x apples at a cost of y + 2 [#permalink] New post 24 Jun 2018, 09:18
Expert's post
00:00

Question Stats:

86% (00:37) correct 13% (00:28) wrong based on 37 sessions
Quantity A
Quantity B
The cost of x apples at a cost of y + 2 cents apiece
The cost of y oranges at a cost of x + 2 cents apiece


A)The quantity in Column A is greater.
B)The quantity in Column B is greater.
C)The two quantities are equal.
D)The relationship cannot be determined from the information given.
[Reveal] Spoiler: OA

_________________

Do you want all the GRE Prep Club resources at a glance (sort of ) ?? Look at GRE Prep Club Official LinkTree page

Do you want all the GRE Prep Club FREE resources in one spot ?? Look at Free GRE Materials - Where to get it!! (2020]

Do you want to know the GRE score in the Top 25 BS in 7 continents ?? Look at here The GRE average score at Top 25 Business Schools 2020 Ed.

Need Practice 20 Free GRE Quant Tests available for free with 20 Kudos

GRE Prep Club Members of the Month: Each member of the month will get three months free access of GRE Prep Club tests.

1 KUDOS received
VP
VP
Joined: 20 Apr 2016
Posts: 1302
WE: Engineering (Energy and Utilities)
Followers: 22

Kudos [?]: 1329 [1] , given: 251

Re: The cost of x apples at a cost of y + 2 [#permalink] New post 24 Jun 2018, 21:14
1
This post received
KUDOS
Carcass wrote:
Quantity A
Quantity B
The cost of x apples at a cost of y + 2 cents apiece
The cost of y oranges at a cost of x + 2 cents apiece


A)The quantity in Column A is greater.
B)The quantity in Column B is greater.
C)The two quantities are equal.
D)The relationship cannot be determined from the information given.



It is a straight D;

SInce no value of x and y is given so either statement 1 > statement 2 or statement 2 > statement 1
_________________

If you found this post useful, please let me know by pressing the Kudos Button


Rules for Posting

Got 20 Kudos? You can get Free GRE Prep Club Tests

GRE Prep Club Members of the Month:TOP 10 members of the month with highest kudos receive access to 3 months GRE Prep Club tests

Intern
Intern
Joined: 05 Jan 2018
Posts: 32
Followers: 0

Kudos [?]: 20 [0], given: 8

Re: The cost of x apples at a cost of y + 2 [#permalink] New post 25 Jun 2018, 07:05
No values for X and Y. Hence, can not compare.

Ans. D
Re: The cost of x apples at a cost of y + 2   [#permalink] 25 Jun 2018, 07:05
Display posts from previous: Sort by

The cost of x apples at a cost of y + 2

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


cron

GRE Prep Club Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GRE Prep Club Rules| Contact

Powered by phpBB © phpBB Group

Kindly note that the GRE® test is a registered trademark of the Educational Testing Service®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by ETS®.