It is currently 18 Jun 2019, 07:05
My Tests

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

The cost of production of a certain instrument is directly p

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:
Founder
Founder
User avatar
Joined: 18 Apr 2015
Posts: 6898
Followers: 114

Kudos [?]: 1342 [0], given: 6309

CAT Tests
The cost of production of a certain instrument is directly p [#permalink] New post 13 Apr 2019, 15:37
Expert's post
00:00

Question Stats:

100% (00:45) correct 0% (00:00) wrong based on 2 sessions
The cost of production of a certain instrument is directly proportional to the number of units produced. The cost of production for 300 units is $300. What is the cost of production for 270 units?

(A) 270

(B) 300

(C) 325

(D) 370

(E) 395
[Reveal] Spoiler: OA

_________________

Get the 2 FREE GREPrepclub Tests

The cost of production of a certain instrument is directly p   [#permalink] 13 Apr 2019, 15:37
Display posts from previous: Sort by

The cost of production of a certain instrument is directly p

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


GRE Prep Club Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GRE Prep Club Rules| Contact

Powered by phpBB © phpBB Group

Kindly note that the GRE® test is a registered trademark of the Educational Testing Service®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by ETS®.