It is currently 20 Nov 2018, 05:53
My Tests

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Regular gas costs $3.00 a gallon and is consumed at a rate

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:
GMAT Club Legend
GMAT Club Legend
User avatar
Joined: 07 Jun 2014
Posts: 4720
GRE 1: Q167 V156
WE: Business Development (Energy and Utilities)
Followers: 91

Kudos [?]: 1622 [0], given: 385

CAT Tests
Regular gas costs $3.00 a gallon and is consumed at a rate [#permalink] New post 27 May 2018, 03:46
Expert's post
00:00

Question Stats:

100% (00:23) correct 0% (00:00) wrong based on 4 sessions
Regular gas costs $3.00 a gallon and is consumed at a rate of 25 miles per gallon. Premium costs $4.00 a gallon and is consumed at a rate of 30 miles per gallon. How much more will it cost to use premium rather than regular for a 300-mile trip?

(A) $1
(B) $4
(C) $5
(D) $36
(E) $40
[Reveal] Spoiler: OA

_________________

Sandy
If you found this post useful, please let me know by pressing the Kudos Button

Try our free Online GRE Test

GMAT Club Legend
GMAT Club Legend
User avatar
Joined: 07 Jun 2014
Posts: 4720
GRE 1: Q167 V156
WE: Business Development (Energy and Utilities)
Followers: 91

Kudos [?]: 1622 [0], given: 385

CAT Tests
Re: Regular gas costs $3.00 a gallon and is consumed at a rate [#permalink] New post 27 May 2018, 12:51
Expert's post
Explanation

12 gallons of regular gas are needed to go 300 miles (300 divided by 25 miles per gallon), costing $36 (12 gallons × $3 per gallon).

10 gallons of premium would be needed to go 300 miles (300 divided by 30 miles per gallon), costing $40 (10 gallons × $4 per gallon).

The question asks for the difference, which is $40 – $36 = $4.
_________________

Sandy
If you found this post useful, please let me know by pressing the Kudos Button

Try our free Online GRE Test

Target Test Prep Representative
User avatar
Status: Head GRE Instructor
Affiliations: Target Test Prep
Joined: 09 May 2016
Posts: 161
Location: United States
Followers: 4

Kudos [?]: 114 [0], given: 0

Re: Regular gas costs $3.00 a gallon and is consumed at a rate [#permalink] New post 08 Jun 2018, 10:12
Expert's post
sandy wrote:
Regular gas costs $3.00 a gallon and is consumed at a rate of 25 miles per gallon. Premium costs $4.00 a gallon and is consumed at a rate of 30 miles per gallon. How much more will it cost to use premium rather than regular for a 300-mile trip?

(A) $1
(B) $4
(C) $5
(D) $36
(E) $40


For a 300-mile trip, we need 300/25 = 12 gallons of regular gas, which costs 12 x 3 = $36. For a trip of the same distance, we need 300/30 = 10 gallons of premium gas, which costs 10 x 4 = $40. Thus the premium gas costs 40 - 36 = $4 more than the regular gas for a 300-mile trip.

Answer: B
_________________

Jeffery Miller
Head of GRE Instruction

GRE Quant Self-Study Course
500+ lessons 3000+ practice problems 800+ HD solutions

Re: Regular gas costs $3.00 a gallon and is consumed at a rate   [#permalink] 08 Jun 2018, 10:12
Display posts from previous: Sort by

Regular gas costs $3.00 a gallon and is consumed at a rate

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


GRE Prep Club Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GRE Prep Club Rules| Contact

Powered by phpBB © phpBB Group

Kindly note that the GRE® test is a registered trademark of the Educational Testing Service®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by ETS®.