It is currently 19 Apr 2019, 07:12
My Tests

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

QOTD #1 Trail mix is made by combining 3 pounds of nuts that

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:
Founder
Founder
User avatar
Joined: 18 Apr 2015
Posts: 6185
Followers: 99

Kudos [?]: 1199 [0], given: 5699

CAT Tests
QOTD #1 Trail mix is made by combining 3 pounds of nuts that [#permalink] New post 27 Jun 2016, 08:36
Expert's post
00:00

Question Stats:

38% (00:25) correct 61% (00:39) wrong based on 13 sessions
Trail mix is made by combining 3 pounds of nuts that cost x dollars per pound with 1 pound of chocolate that costs y dollars per pound and 2 pounds of dried fruit that costs z dollars per pound. What is the cost in dollars per pound for the trail mix?



A) \(\frac{3x+y+2z}{xyz}\)

B) \(3x+y+2z\)

C) \(\frac{3x+y+2z}{6}\)

D) \(6(3x+y+2z)\)

E) \(\frac{x}{3}+ y + \frac{2}{z}\)
[Reveal] Spoiler: OA

_________________

Get the 2 FREE GREPrepclub Tests

1 KUDOS received
GRE Instructor
User avatar
Joined: 10 Apr 2015
Posts: 1644
Followers: 57

Kudos [?]: 1570 [1] , given: 8

CAT Tests
Re: QOTD #1 Trail mix is made by combining 3 pounds of nuts that [#permalink] New post 09 Feb 2019, 09:21
1
This post received
KUDOS
Expert's post
Carcass wrote:
Trail mix is made by combining 3 pounds of nuts that cost x dollars per pound with 1 pound of chocolate that costs y dollars per pound and 2 pounds of dried fruit that costs z dollars per pound. What is the cost in dollars per pound for the trail mix?



A) \(\frac{3x+y+2z}{xyz}\)

B) \(3x+y+2z\)

C) \(\frac{3x+y+2z}{6}\)

D) \(6(3x+y+2z)\)

E) \(\frac{x}{3}+ y + \frac{2}{z}\)


3 pounds of nuts that cost x dollars per pound
Cost of 3 pounds of nuts = 3x

1 pound of chocolate that costs y dollars per pound
Cost of 1 pound of chocolate = y

2 pounds of dried fruit that costs z dollars per pound
Cost of 2 pounds of dried fruit = 2z

Total cost = 3x + y + 2z
Total weight = 3 + 1 + 2 = 6

What is the cost in dollars per pound for the trail mix?
Cost per pound = (total cost)/(total weight in pounds)
= (3x + y + 2z)/6

Answer: C

Cheers,
Brent

RELATED VIDEO FROM MY COURSE

_________________

Brent Hanneson – Creator of greenlighttestprep.com
Image
Sign up for our free GRE Question of the Day emails

Re: QOTD #1 Trail mix is made by combining 3 pounds of nuts that   [#permalink] 09 Feb 2019, 09:21
Display posts from previous: Sort by

QOTD #1 Trail mix is made by combining 3 pounds of nuts that

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


GRE Prep Club Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GRE Prep Club Rules| Contact

Powered by phpBB © phpBB Group

Kindly note that the GRE® test is a registered trademark of the Educational Testing Service®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by ETS®.