It is currently 19 Apr 2019, 06:35
My Tests

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

pound bag of pistachio nuts costs $6.00. At this rate, what

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:
Founder
Founder
User avatar
Joined: 18 Apr 2015
Posts: 6185
Followers: 99

Kudos [?]: 1199 [0], given: 5699

CAT Tests
pound bag of pistachio nuts costs $6.00. At this rate, what [#permalink] New post 02 Feb 2019, 02:52
Expert's post
00:00

Question Stats:

71% (00:58) correct 28% (01:53) wrong based on 7 sessions
At Nat's Nut a \(2 \frac{1}{4}\)pound bag of pistachio nuts costs $6.00. At this rate, what is the cost in cents of a bag weighing 9 ounces?

A) 1.5

B) ​24 ​

C) 150 ​

D) 1,350 ​

E) 2,400
[Reveal] Spoiler: OA

_________________

Get the 2 FREE GREPrepclub Tests

Director
Director
Joined: 20 Apr 2016
Posts: 855
WE: Engineering (Energy and Utilities)
Followers: 11

Kudos [?]: 631 [0], given: 133

CAT Tests
Re: pound bag of pistachio nuts costs $6.00. At this rate, what [#permalink] New post 02 Feb 2019, 04:17
Carcass wrote:
At Nat's Nut a \(2 \frac{1}{4}\) pound bag of pistachio nuts costs $6.00. At this rate, what is the cost in cents of a bag weighing 9 ounces?

A) 1.5

B) ​24 ​

C) 150 ​

D) 1,350 ​

E) 2,400



Do we really need to the conversion from Ounces to pounds? :shock: or it will be mentioned in Actual GRE
_________________

If you found this post useful, please let me know by pressing the Kudos Button


Rules for Posting https://greprepclub.com/forum/rules-for ... -1083.html

Founder
Founder
User avatar
Joined: 18 Apr 2015
Posts: 6185
Followers: 99

Kudos [?]: 1199 [0], given: 5699

CAT Tests
Re: pound bag of pistachio nuts costs $6.00. At this rate, what [#permalink] New post 02 Feb 2019, 05:03
Expert's post
I never encounter a conversion question on the GRE exam,yes on GMAT though.

However, it doesn't hurt to know

Regards
_________________

Get the 2 FREE GREPrepclub Tests

Re: pound bag of pistachio nuts costs $6.00. At this rate, what   [#permalink] 02 Feb 2019, 05:03
Display posts from previous: Sort by

pound bag of pistachio nuts costs $6.00. At this rate, what

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


cron

GRE Prep Club Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GRE Prep Club Rules| Contact

Powered by phpBB © phpBB Group

Kindly note that the GRE® test is a registered trademark of the Educational Testing Service®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by ETS®.