It is currently 18 Dec 2018, 16:58
My Tests

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Pierre sells lemonade for 2 dollars per glass. His costs in

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:
Moderator
Moderator
User avatar
Joined: 18 Apr 2015
Posts: 5205
Followers: 77

Kudos [?]: 1051 [0], given: 4711

CAT Tests
Pierre sells lemonade for 2 dollars per glass. His costs in [#permalink] New post 07 Jun 2017, 02:31
Expert's post
00:00

Question Stats:

40% (02:19) correct 60% (01:45) wrong based on 5 sessions


Pierre sells lemonade for 2 dollars per glass. His costs include 5 lemons per glass at 25 cents per lemon, and 3 tablespoons of sugar per glass at 5 cents per tablespoon. If Pierre made at least 5 dollars in one day, and there were no other costs associated with making or selling the lemonade, how many glasses of lemonade could he have sold on that day?

Indicate all such values.


❑ 6

❑ 7

❑ 8

❑ 9

❑ 10

❑ 11

[Reveal] Spoiler: OA
D,E,F
[Reveal] Spoiler: OA

_________________

Get the 2 FREE GREPrepclub Tests

Intern
Intern
Joined: 23 Mar 2017
Posts: 9
Followers: 0

Kudos [?]: 13 [0], given: 1

Re: Pierre sells lemonade for 2 dollars per glass. His costs in [#permalink] New post 12 Jun 2017, 09:18
Here is what I did on this question ->

Profit per glass -> 60 cents

Let n be the number of glasses to make 5 dollar or 500 cents of profit =>

60*n>500
n>8.something


Hence => D,E,F
Re: Pierre sells lemonade for 2 dollars per glass. His costs in   [#permalink] 12 Jun 2017, 09:18
Display posts from previous: Sort by

Pierre sells lemonade for 2 dollars per glass. His costs in

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


GRE Prep Club Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GRE Prep Club Rules| Contact

Powered by phpBB © phpBB Group

Kindly note that the GRE® test is a registered trademark of the Educational Testing Service®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by ETS®.