It is currently 14 Dec 2017, 10:57
My Tests

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

One pen costs $0.25 and one marker costs $0.35. At those pri

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:
Director
Director
User avatar
Joined: 16 May 2014
Posts: 597
GRE 1: 326 Q165 V161
Followers: 72

Kudos [?]: 313 [0], given: 64

One pen costs $0.25 and one marker costs $0.35. At those pri [#permalink] New post 29 May 2014, 02:16
Expert's post
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  5% (low)

Question Stats:

0% (00:00) correct 0% (00:00) wrong based on 0 sessions
One pen costs $0.25 and one marker costs $0.35. At those prices, what is the total cost of 18 pens and 100 markers?

Attachment:
1.JPG
1.JPG [ 8.69 KiB | Viewed 1582 times ]


OA:
[Reveal] Spoiler:
$39.50 (or equivalent).

_________________

My GRE Resources
Free GRE resources | GRE Prep Club Quant Tests
If you find this post helpful, please press the kudos button to let me know ! :)

Director
Director
User avatar
Joined: 16 May 2014
Posts: 597
GRE 1: 326 Q165 V161
Followers: 72

Kudos [?]: 313 [0], given: 64

Re: Practice Question #1 [#permalink] New post 29 May 2014, 02:17
Expert's post

Solution



Multiplying $0.25 by 18 yields $4.50, which is the cost of the 18 pens; and multiplying $0.35 by 100 yields $35.00, which is the cost of the 100 markers. The total cost is therefore Equivalent decimals, such as $39.5 or $39.500, are considered correct. Thus, the correct answer is $39.50 (or equivalent).

Note that the dollar symbol is in front of the answer box, so the symbol $ does not need to be entered in the box. In fact, only numbers, a decimal point and a negative sign can be entered in the answer box.
_________________

My GRE Resources
Free GRE resources | GRE Prep Club Quant Tests
If you find this post helpful, please press the kudos button to let me know ! :)

Re: Practice Question #1   [#permalink] 29 May 2014, 02:17
Display posts from previous: Sort by

One pen costs $0.25 and one marker costs $0.35. At those pri

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


GRE Prep Club Forum Home| About| Terms of Use| GRE Prep Club Rules| Contact

Powered by phpBB © phpBB Group

Kindly note that the GRE® test is a registered trademark of the Educational Testing Service®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by ETS®.