It is currently 26 Jun 2019, 09:52
My Tests

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Joseph bought two varieties of rice, costing 5 cents per oun

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:
Founder
Founder
User avatar
Joined: 18 Apr 2015
Posts: 7021
Followers: 117

Kudos [?]: 1371 [0], given: 6384

CAT Tests
Joseph bought two varieties of rice, costing 5 cents per oun [#permalink] New post 14 Apr 2019, 10:26
Expert's post
00:00

Question Stats:

100% (03:04) correct 0% (00:00) wrong based on 2 sessions
Joseph bought two varieties of rice, costing 5 cents per ounce and 6 cents per ounce each, and mixed them in some ratio. Then he sold the mixture at 7 cents per ounce, making a profit of 20 percent. What was the ratio of the mixture?

(A) 1 : 10

(B) 1 : 5

(C) 2 : 7

(D) 3 : 8

(E) 5 : 7
[Reveal] Spoiler: OA

_________________

Get the 2 FREE GREPrepclub Tests

Intern
Intern
Joined: 16 May 2019
Posts: 1
Followers: 0

Kudos [?]: 0 [0], given: 2

Re: Joseph bought two varieties of rice, costing 5 cents per oun [#permalink] New post 16 May 2019, 01:07
can someone pls explain this? thanks!!
Founder
Founder
User avatar
Joined: 18 Apr 2015
Posts: 7021
Followers: 117

Kudos [?]: 1371 [0], given: 6384

CAT Tests
Re: Joseph bought two varieties of rice, costing 5 cents per oun [#permalink] New post 16 May 2019, 05:10
Expert's post
The question is tricky but not that much.

if you do have in mind the weighted average concept is not difficult

We purchased 5x+6y of rice and this must be 20% more (for having a profit) and the result is the after mixture 7(x+y)

(5x+6y) * 1.2 = 7(x+y)

Doing this simple calculation we will end up with

y = 5x

So

\(\frac{x}{y}=\frac{1}{5}\)

That is our ration and the answer is B

Ask if you do need further explanation

Regards
_________________

Get the 2 FREE GREPrepclub Tests

Re: Joseph bought two varieties of rice, costing 5 cents per oun   [#permalink] 16 May 2019, 05:10
Display posts from previous: Sort by

Joseph bought two varieties of rice, costing 5 cents per oun

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


GRE Prep Club Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GRE Prep Club Rules| Contact

Powered by phpBB © phpBB Group

Kindly note that the GRE® test is a registered trademark of the Educational Testing Service®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by ETS®.