It is currently 15 Dec 2018, 04:09
My Tests

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

If f footballs cost d dollars, then in terms of d and f how

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:
Moderator
Moderator
User avatar
Joined: 18 Apr 2015
Posts: 5178
Followers: 77

Kudos [?]: 1039 [0], given: 4660

CAT Tests
If f footballs cost d dollars, then in terms of d and f how [#permalink] New post 16 Sep 2018, 07:33
Expert's post
00:00

Question Stats:

100% (00:25) correct 0% (00:00) wrong based on 3 sessions
If f footballs cost d dollars, then in terms of d and f how many dollars would 10 footballs cost?

A. \(10 f d\)

B.\(f\frac{d}{10}\)

C. \(10\frac{d}{f}\)

D. \(d\frac{f}{10}\)

E. \(f\frac{d}{10}\)
[Reveal] Spoiler: OA

_________________

Get the 2 FREE GREPrepclub Tests

1 KUDOS received
GRE Instructor
User avatar
Joined: 10 Apr 2015
Posts: 1242
Followers: 46

Kudos [?]: 1131 [1] , given: 7

Re: If f footballs cost d dollars, then in terms of d and f how [#permalink] New post 16 Sep 2018, 08:38
1
This post received
KUDOS
Expert's post
Carcass wrote:
If f footballs cost d dollars, then in terms of d and f how many dollars would 10 footballs cost?

A. \(10 f d\)

B.\(f\frac{d}{10}\)

C. \(10\frac{d}{f}\)

D. \(d\frac{f}{10}\)

E. \(f\frac{d}{10}\)


If f footballs cost d dollars...
With this info, how much does ONE football cost?
If you're not sure, try testing some values.
For example, if 3 footballs cost 15 dollars, then ONE football costs 5 dollars (aka 15/3 dollars)
If 7 footballs cost 28 dollars, then ONE football costs 4 dollars (aka 28/7 dollars)
If 10 footballs cost 80 dollars, then ONE football costs 8 dollars (aka 80/8 dollars)
See the pattern?

If f footballs cost d dollars, then ONE football costs d/f dollars

If ONE football costs d/f dollars, then TWO football costs (2)(d/f) dollars
If ONE football costs d/f dollars, then THREE football costs (3)(d/f) dollars
.
.
.

If ONE football costs d/f dollars, then TEN football costs (10)(d/f) dollars

Answer: C

Cheers,
Brent
_________________

Brent Hanneson – Creator of greenlighttestprep.com
Image
Sign up for our free GRE Question of the Day emails

Re: If f footballs cost d dollars, then in terms of d and f how   [#permalink] 16 Sep 2018, 08:38
Display posts from previous: Sort by

If f footballs cost d dollars, then in terms of d and f how

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


GRE Prep Club Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GRE Prep Club Rules| Contact

Powered by phpBB © phpBB Group

Kindly note that the GRE® test is a registered trademark of the Educational Testing Service®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by ETS®.