It is currently 12 Dec 2018, 09:21
My Tests

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

For each year, the work time, in hours, required to pay for

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:
1 KUDOS received
GMAT Club Legend
GMAT Club Legend
User avatar
Joined: 07 Jun 2014
Posts: 4749
GRE 1: Q167 V156
WE: Business Development (Energy and Utilities)
Followers: 93

Kudos [?]: 1657 [1] , given: 396

CAT Tests
For each year, the work time, in hours, required to pay for [#permalink] New post 19 Jul 2016, 17:18
1
This post received
KUDOS
Expert's post
00:00

Question Stats:

50% (02:58) correct 50% (04:47) wrong based on 4 sessions
Image

For each year, the work time, in hours, required to pay for a food item is the average price of the food item divided by the average hourly wage for rank-and-file manufacturing workers. The work time in the graph is given in minutes.
16. In 1997, at the rates shown in the graph, the work time required to pay for which of the following food items was greatest?
A. 10 pounds of bread
B. 5 gallons of milk
C. 3 pounds of coffee
D. 20 pounds of sugar
E. 5 dozen eggs

[Reveal] Spoiler: OA
B


17. If the average hourly wage of the rank-and-file manufacturing worker in 1919 was $0.55, which of the following is closest to the average price of \(\frac{1}{2}\) gallon of milk in 1919 ?

A. $0.80
B. $0.65
C. $0.50
D. $0.35
E. $0.20


[Reveal] Spoiler: OA
D


18. At the rates shown in the graph, which of the following is closest to the number of hours of work time that was required to pay for 20 kilograms of sugar in 1919 ? (1 kilogram equals 2.2 pounds, rounded to the nearest 0.1 pound.)

A. 11
B. 14
C. 20
D. 31
E. 53


[Reveal] Spoiler: OA
A


19. Eight hours of work time paid for approximately how many more dozen eggs in 1997 than it did in 1919 ?
A. 50
B. 70
C. 90
D. 110
E. 130

[Reveal] Spoiler: OA
C





Practice Questions
Question: 16 -19
Page: 123 -124



[Reveal] Spoiler: Img
Attachment:
test.jpg
test.jpg [ 151.89 KiB | Viewed 4697 times ]

_________________

Sandy
If you found this post useful, please let me know by pressing the Kudos Button

Try our free Online GRE Test

1 KUDOS received
GMAT Club Legend
GMAT Club Legend
User avatar
Joined: 07 Jun 2014
Posts: 4749
GRE 1: Q167 V156
WE: Business Development (Energy and Utilities)
Followers: 93

Kudos [?]: 1657 [1] , given: 396

CAT Tests
Re: For each year, the work time, in hours, required to pay for [#permalink] New post 19 Jul 2016, 17:30
1
This post received
KUDOS
Expert's post
Explanation

Question 16

Reading from the graph, you can compute the approximate work times for the quantities listed in the choices.

Choice A: The approximate work time required to pay for 1 pound of bread was 4 minutes, so the approximate work time to pay for 10 pounds of bread was (10)(4), or 40 minutes.

Choice B: The approximate work time required to pay for gallon of milk was 7 minutes, so the approximate work time to pay for 5 gallons of milk was (10)(7), or 70 minutes.

Choice C: The approximate work time required to pay for 1 pound of coffee was 17 minutes, so the approximate work time to pay for 3 pounds of coffee was (3)(17), or 51 minutes.

Choice D: The approximate work time required to pay for 5 pounds of sugar was 10 minutes, so the approximate work time to pay for 20 pounds of sugar was (4)(10), or 40 minutes.

Choice E: The approximate work time required to pay for 1 dozen eggs was 5 minutes, so the approximate work time to pay for 5 dozen eggs was (5)(5), or 25 minutes.

Of these times, the greatest is 70 minutes for 5 gallons of milk. The correct answer is Choice B.


Question 17

From the graph, you see that in 1919 the work time required to pay for \(\frac{1}{2}\) gallon of milk was approximately 38 minutes. Given an hourly wage of $0.55, the wage for 38 minutes is \(\frac{38}{60}$0.55\), or about $0.35. The correct answer is Choice D.

Question 18

If 1 kilogram equals 2.2 pounds, then 20 kilograms equals 44 pounds.
According to the graph, in 1919 the work time required to pay for 5 pounds of sugar was approximately 72 minutes, so the work time required to pay for 44 pounds of sugar was \(\frac{72}{5}*44\), or or 633.6 minutes, which is approximately 10.6 hours. Of the given choices, the one closest to this number is 11 hours. The correct answer is Choice A.

Question 19

Since the work times are given in minutes, first convert 8 hours to 480 minutes.
In 1919, the work time that paid for 1 dozen eggs was approximately 80 minutes, so 480 minutes paid for \(\frac{480}{80}\), or 6 dozen eggs.

In 1997, the work time that paid for 1 dozen eggs was approximately 5 minutes, so 480 minutes paid for \(\frac{480}{5}\)or 96 dozen eggs.

Thus 8 hours of work time paid for 90 dozen more eggs in 1997 than it paid for in 1919. The correct answer is Choice C.
_________________

Sandy
If you found this post useful, please let me know by pressing the Kudos Button

Try our free Online GRE Test

Display posts from previous: Sort by

For each year, the work time, in hours, required to pay for

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


GRE Prep Club Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GRE Prep Club Rules| Contact

Powered by phpBB © phpBB Group

Kindly note that the GRE® test is a registered trademark of the Educational Testing Service®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by ETS®.