It is currently 23 Sep 2020, 16:53
My Tests

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

For each of n people, Margie bought a hamburger and a soda a

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:
Founder
Founder
User avatar
Joined: 18 Apr 2015
Posts: 13352
Followers: 288

Kudos [?]: 3382 [0], given: 12186

CAT Tests
For each of n people, Margie bought a hamburger and a soda a [#permalink] New post 09 Jun 2018, 08:41
Expert's post
00:00

Question Stats:

71% (01:34) correct 28% (02:22) wrong based on 28 sessions
For each of n people, Margie bought a hamburger and a soda at a restaurant. For each of n people. Paul bought 3 hamburgers and a soda at the same restaurant. If Margie spent a total of $5.40 and Paul spent a total of $12.60, how much did Paul spend just for hamburgers? (Assume that all hamburgers cost the same and all sodas cost the same.)

(A) $10.80

(B) $9.60

(C) $7.20

(D) $3.60

(E) $2.40
[Reveal] Spoiler: OA

_________________

Need Practice? 20 Free GRE Quant Tests available for free with 20 Kudos
GRE Prep Club Members of the Month: Each member of the month will get three months free access of GRE Prep Club tests.

2 KUDOS received
Active Member
Active Member
Joined: 29 May 2018
Posts: 126
Followers: 0

Kudos [?]: 110 [2] , given: 4

Re: For each of n people, Margie bought a hamburger and a soda a [#permalink] New post 09 Jun 2018, 10:58
2
This post received
KUDOS
Carcass wrote:
For each of n people, Margie bought a hamburger and a soda at a restaurant. For each of n people. Paul bought 3 hamburgers and a soda at the same restaurant. If Margie spent a total of $5.40 and Paul spent a total of $12.60, how much did Paul spend just for hamburgers? (Assume that all hamburgers cost the same and all sodas cost the same.)

(A) $10.80

(B) $9.60

(C) $7.20

(D) $3.60

(E) $2.40


Let H be hamburger and S be Soda

Margie : H + S = 5.6
Paul : 3H + s = 12.60

Sub 1 from 2 => -2H = -7.2 => h = 3.6

Now question says what is total price that Paul spent on Hamburger 3H => 3*3.6 = 10.8

Answer A.
Re: For each of n people, Margie bought a hamburger and a soda a   [#permalink] 09 Jun 2018, 10:58
Display posts from previous: Sort by

For each of n people, Margie bought a hamburger and a soda a

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


GRE Prep Club Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GRE Prep Club Rules| Contact

Powered by phpBB © phpBB Group

Kindly note that the GRE® test is a registered trademark of the Educational Testing Service®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by ETS®.