It is currently 21 Apr 2019, 08:58
My Tests

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

At Stephen Stores, 3 pounds of cashews costs $8. What is cos

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:
Founder
Founder
User avatar
Joined: 18 Apr 2015
Posts: 6200
Followers: 99

Kudos [?]: 1199 [0], given: 5712

CAT Tests
At Stephen Stores, 3 pounds of cashews costs $8. What is cos [#permalink] New post 12 Apr 2019, 03:18
Expert's post
00:00

Question Stats:

0% (00:00) correct 0% (00:00) wrong based on 0 sessions
At Stephen Stores, 3 pounds of cashews costs $8. What is cost in cents of a bag weighing 9 ounces?

(A) 30

(B) 60

(C) 90

(D) 120

(E) 150
[Reveal] Spoiler: OA

_________________

Get the 2 FREE GREPrepclub Tests

1 KUDOS received
Manager
Manager
Joined: 04 Feb 2019
Posts: 204
Followers: 4

Kudos [?]: 85 [1] , given: 0

CAT Tests
Re: At Stephen Stores, 3 pounds of cashews costs $8. What is cos [#permalink] New post 13 Apr 2019, 03:04
1
This post received
KUDOS
Expert's post
For this one, we need to know the following conversions:

1 pound = 16 ounces
$1 = 100 cents

Converting the cost of 3 pounds of cashews into cents and ounces, then, we get:

48 ounces of cashews costs 800 cents.

How much does 1 ounce cost? We divide both numbers by 48:

1 ounce of cashews costs \(\frac{800}{48} = 16.667\) cents.

9 ounces of cashews, then, will cost: \(16.667 \times 9 = 150\) cents.
Re: At Stephen Stores, 3 pounds of cashews costs $8. What is cos   [#permalink] 13 Apr 2019, 03:04
Display posts from previous: Sort by

At Stephen Stores, 3 pounds of cashews costs $8. What is cos

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


GRE Prep Club Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GRE Prep Club Rules| Contact

Powered by phpBB © phpBB Group

Kindly note that the GRE® test is a registered trademark of the Educational Testing Service®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by ETS®.