It is currently 28 Nov 2020, 13:50
My Tests

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

At a certain store, one can buy 6 cans of juice for $8. How

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:
1 KUDOS received
Moderator
Moderator
User avatar
Joined: 07 Jan 2018
Posts: 697
Followers: 11

Kudos [?]: 785 [1] , given: 88

At a certain store, one can buy 6 cans of juice for $8. How [#permalink] New post 26 Jun 2018, 21:05
1
This post received
KUDOS
00:00

Question Stats:

100% (00:16) correct 0% (00:00) wrong based on 4 sessions
At a certain store, one can buy 6 cans of juice for $8. How many cans of this same juice could one buy with $48?

A 14
B 36
C 48
D 64
E 96
[Reveal] Spoiler: OA
VP
VP
Joined: 20 Apr 2016
Posts: 1302
WE: Engineering (Energy and Utilities)
Followers: 22

Kudos [?]: 1342 [0], given: 251

Re: At a certain store, one can buy 6 cans of juice for $8. How [#permalink] New post 27 Jun 2018, 06:35
amorphous wrote:
At a certain store, one can buy 6 cans of juice for $8. How many cans of this same juice could one buy with $48?

A 14
B 36
C 48
D 64
E 96


Here,
For $48 one can buy = \(\frac{6}{8}\) * 48 = 36 cans
_________________

If you found this post useful, please let me know by pressing the Kudos Button


Rules for Posting

Got 20 Kudos? You can get Free GRE Prep Club Tests

GRE Prep Club Members of the Month:TOP 10 members of the month with highest kudos receive access to 3 months GRE Prep Club tests

Re: At a certain store, one can buy 6 cans of juice for $8. How   [#permalink] 27 Jun 2018, 06:35
Display posts from previous: Sort by

At a certain store, one can buy 6 cans of juice for $8. How

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


cron

GRE Prep Club Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GRE Prep Club Rules| Contact

Powered by phpBB © phpBB Group

Kindly note that the GRE® test is a registered trademark of the Educational Testing Service®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by ETS®.