It is currently 21 Apr 2019, 18:49
My Tests

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

At a certain fruit stand, the price of an apple is twice the

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:
Founder
Founder
User avatar
Joined: 18 Apr 2015
Posts: 6211
Followers: 99

Kudos [?]: 1199 [0], given: 5721

CAT Tests
At a certain fruit stand, the price of an apple is twice the [#permalink] New post 07 Nov 2018, 03:25
Expert's post
00:00

Question Stats:

71% (01:33) correct 28% (02:33) wrong based on 14 sessions


At a certain fruit stand, the price of an apple is twice the price of an orange. For which of the following combinations of apples and oranges is the total price equal to the total price of 20 oranges?

Indicate all such combinations

A. 2 apples and 16 oranges

B. 3 apples and 14 oranges

C. 4 apples and 10 oranges

D. 6 apples and 8 oranges

E. 10 apples and 5 oranges

F. 12 apples and 4 oranges
[Reveal] Spoiler: OA

_________________

Get the 2 FREE GREPrepclub Tests

2 KUDOS received
Director
Director
Joined: 20 Apr 2016
Posts: 855
WE: Engineering (Energy and Utilities)
Followers: 11

Kudos [?]: 631 [2] , given: 133

CAT Tests
Re: At a certain fruit stand, the price of an apple is twice the [#permalink] New post 08 Nov 2018, 03:19
2
This post received
KUDOS
Carcass wrote:
At a certain fruit stand, the price of an apple is twice the price of an orange. For which of the following combinations of apples and oranges is the total price equal to the total price of 20 oranges?

Indicate all such combinations

A. 2 apples and 16 oranges

B. 3 apples and 14 oranges

C. 4 apples and 10 oranges

D. 6 apples and 8 oranges

E. 10 apples and 5 oranges

F. 12 apples and 4 oranges


Explanation:

A quick way is to insert values,

Let the price of 1 orange = $1 (Use numbers such that it is convenient to calculate)

therefore the price of the 1 Apple = $2

Price of 20 Orange = $20

With the above information let put them in the options:

A. 2 apples and 16 oranges = (2 *2) + (16 *1) = 4 + 16 = $20 = This is correct

B. 3 apples and 14 oranges = (3 * 2) + (14 * 1) = 6 + 14 = $20 = This is correct

C. 4 apples and 10 oranges = (4 * 2) + (10 * 1) = 8 + 18 = $18 = not possible

D. 6 apples and 8 oranges = (6 *2) + (8 * 1) = 12 + 8 = $20 = This is correct

E. 10 apples and 5 oranges = (10 * 2) + (5 * 1) = $25 = not possible

F. 12 apples and 4 oranges = (12 * 2) + (4 * 1) = $28 = not possible

Options are A,B and D
_________________

If you found this post useful, please let me know by pressing the Kudos Button


Rules for Posting https://greprepclub.com/forum/rules-for ... -1083.html

1 KUDOS received
GRE Instructor
User avatar
Joined: 10 Apr 2015
Posts: 1652
Followers: 57

Kudos [?]: 1577 [1] , given: 8

CAT Tests
Re: At a certain fruit stand, the price of an apple is twice the [#permalink] New post 13 Feb 2019, 14:02
1
This post received
KUDOS
Expert's post
Carcass wrote:


At a certain fruit stand, the price of an apple is twice the price of an orange. For which of the following combinations of apples and oranges is the total price equal to the total price of 20 oranges?

Indicate all such combinations

A. 2 apples and 16 oranges

B. 3 apples and 14 oranges

C. 4 apples and 10 oranges

D. 6 apples and 8 oranges

E. 10 apples and 5 oranges

F. 12 apples and 4 oranges


Here's an algebraic solution.

Let x = the cost of ONE orange
So 2x = the cost of ONE apple


For which of the following combinations of apples and oranges is the total price equal to the total price of 20 oranges?
The cost of 20 oranges = 20x

So, we're looking for answer choices that equal 20x

A. 2 apples and 16 oranges
Cost = 2(2x) + 16x = 4x + 16x = 20x. WORKS!


B. 3 apples and 14 oranges
Cost = 3(2x) + 14x = 6x + 14x = 20x. WORKS!


C. 4 apples and 10 oranges
Cost = 4(2x) + 10x = 8x + 10x = 18x. nope


D. 6 apples and 8 oranges
Cost = 6(2x) + 8x = 12x + 8x = 20x. WORKS!


E. 10 apples and 5 oranges
Cost = 10(2x) + 5x = 25x. nope


F. 12 apples and 4 oranges
Cost = 12(2x) + 4x = 28x. nope

Answer: A,B,D

Cheers,
Brent
_________________

Brent Hanneson – Creator of greenlighttestprep.com
Image
Sign up for our free GRE Question of the Day emails

Re: At a certain fruit stand, the price of an apple is twice the   [#permalink] 13 Feb 2019, 14:02
Display posts from previous: Sort by

At a certain fruit stand, the price of an apple is twice the

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


GRE Prep Club Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GRE Prep Club Rules| Contact

Powered by phpBB © phpBB Group

Kindly note that the GRE® test is a registered trademark of the Educational Testing Service®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by ETS®.