It is currently 14 Dec 2018, 02:45
My Tests

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

A store owner pays her assistant $22 per hour for every

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:
GMAT Club Legend
GMAT Club Legend
User avatar
Joined: 07 Jun 2014
Posts: 4749
GRE 1: Q167 V156
WE: Business Development (Energy and Utilities)
Followers: 93

Kudos [?]: 1659 [0], given: 396

CAT Tests
A store owner pays her assistant $22 per hour for every [#permalink] New post 27 May 2018, 03:44
Expert's post
00:00

Question Stats:

66% (00:32) correct 33% (00:00) wrong based on 3 sessions
A store owner pays her assistant $22 per hour for every hour the store is open. If all other expenses for the store are $160 per day, and the store is open for 8 hours on Monday and sells $720 worth of merchandise on that day, what is the store’s profit for the day?

(A) $384
(B) $396
(C) $530
(D) $538
(E) $560
[Reveal] Spoiler: OA

_________________

Sandy
If you found this post useful, please let me know by pressing the Kudos Button

Try our free Online GRE Test

GMAT Club Legend
GMAT Club Legend
User avatar
Joined: 07 Jun 2014
Posts: 4749
GRE 1: Q167 V156
WE: Business Development (Energy and Utilities)
Followers: 93

Kudos [?]: 1659 [0], given: 396

CAT Tests
Re: A store owner pays her assistant $22 per hour for every [#permalink] New post 27 May 2018, 12:50
Expert's post
Explanation

Since Profit = Revenue – Expenses, and revenue = $720:

P = 720 - E

Expenses are equal to $22 per hour times 8 hours, plus a fixed $160, or 22(8) + 160 = $336. Thus:

P = 720 - 336

P = $384

Hence option A is correct!
_________________

Sandy
If you found this post useful, please let me know by pressing the Kudos Button

Try our free Online GRE Test

Re: A store owner pays her assistant $22 per hour for every   [#permalink] 27 May 2018, 12:50
Display posts from previous: Sort by

A store owner pays her assistant $22 per hour for every

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


cron

GRE Prep Club Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GRE Prep Club Rules| Contact

Powered by phpBB © phpBB Group

Kindly note that the GRE® test is a registered trademark of the Educational Testing Service®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by ETS®.