It is currently 16 Dec 2018, 13:48
My Tests

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

A fruit stand sells two varieties of apples at $1.00 and $1.

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:
Moderator
Moderator
User avatar
Joined: 18 Apr 2015
Posts: 5198
Followers: 77

Kudos [?]: 1048 [0], given: 4687

CAT Tests
A fruit stand sells two varieties of apples at $1.00 and $1. [#permalink] New post 03 Feb 2017, 02:54
Expert's post
00:00

Question Stats:

64% (01:30) correct 35% (02:02) wrong based on 14 sessions


A fruit stand sells two varieties of apples at $1.00 and $1.25 per pound, respectively, and two varieties of oranges at $1.25 and $1.50 per pound, respectively. Which of the following could be the total price of 3 pounds of one variety of apples and 2 pounds of one variety of oranges at the stand?

Indicate all such prices.

❑ $5.75

❑ $6.00

❑ $6.25

❑ $6.50

❑ $6.75
[Reveal] Spoiler: OA

_________________

Get the 2 FREE GREPrepclub Tests

GMAT Club Legend
GMAT Club Legend
User avatar
Joined: 07 Jun 2014
Posts: 4750
GRE 1: Q167 V156
WE: Business Development (Energy and Utilities)
Followers: 93

Kudos [?]: 1664 [0], given: 396

CAT Tests
Re: A fruit stand sells two varieties of apples at $1.00 and $1. [#permalink] New post 17 Feb 2017, 10:56
Expert's post
Explanation

The best way to go about this is to make the following table.





Apple @ $1.00Apple @ $1.25Orange @ $1.25Orange @ $1.50Total
3020$5.5
3002$6
0320$6.25
0302$6.75


Hence you can see option B, C and E are possible.
_________________

Sandy
If you found this post useful, please let me know by pressing the Kudos Button

Try our free Online GRE Test

Re: A fruit stand sells two varieties of apples at $1.00 and $1.   [#permalink] 17 Feb 2017, 10:56
Display posts from previous: Sort by

A fruit stand sells two varieties of apples at $1.00 and $1.

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


GRE Prep Club Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GRE Prep Club Rules| Contact

Powered by phpBB © phpBB Group

Kindly note that the GRE® test is a registered trademark of the Educational Testing Service®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by ETS®.