It is currently 27 Oct 2020, 13:02
My Tests

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

A car got 33 miles per gallon using gasoline that cost $2.95

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:
Founder
Founder
User avatar
Joined: 18 Apr 2015
Posts: 13700
GRE 1: Q160 V160
Followers: 305

Kudos [?]: 3546 [0], given: 12654

CAT Tests
A car got 33 miles per gallon using gasoline that cost $2.95 [#permalink] New post 04 Jan 2017, 08:24
Expert's post
00:00

Question Stats:

99% (00:50) correct 0% (06:06) wrong based on 121 sessions


A car got 33 miles per gallon using gasoline that cost $2.95 per gallon. Approximately what was the cost, in dollars, of the gasoline used in driving the car 350 miles?

A. $10

B. $20

C. $30

D. $40

E. $50

Practice Questions
Question: 4
Page: 119
Difficulty: medium
[Reveal] Spoiler: OA

_________________

- Do you want all the GRE Prep Club resources at a glance (sort of ) ?? Look at GRE Prep Club Official LinkTree page
- Do you want all the GRE Prep Club FREE resources in one spot ?? Look at Free GRE Materials - Where to get it!! (2020)
- Do you want all the FREE GRE tests on earth ?? Look at FREE GRE Practice Tests [Collection] - New Edition (2021)
- Do you want to know the GRE score in the Top 25 BS in 7 continents ?? Look at here The GRE average score at Top 25 Business Schools 2020 Ed.
- Need Practice 20 Free GRE Quant Tests available for free with 20 Kudos
- GRE Prep Club Members of the Month: Each member of the month will get three months free access of GRE Prep Club tests.

2 KUDOS received
Retired Moderator
User avatar
Joined: 07 Jun 2014
Posts: 4803
GRE 1: Q167 V156
WE: Business Development (Energy and Utilities)
Followers: 173

Kudos [?]: 2975 [2] , given: 394

Re: A car got 33 miles per gallon using gasoline that cost $2.95 [#permalink] New post 08 Jan 2017, 09:17
2
This post received
KUDOS
Expert's post
Explanation

Scanning the answer choices indicates that you can do at least some estimation and still answer confidently.

The car used \(\frac{350}{33}\) gallons of gasoline, so the cost was \((\frac{350}{33}) \times 2.95 dollars\).

You can estimate the product \((\frac{350}{33}) \times 2.9\) by estimating \(\frac{350}{33}\) a little low, 10, and estimating 2.95 a little high, 3, to get approximately \(10 \times 3 = 30\) dollars.

You can also use the calculator to compute a more exact answer and then round the answer to the nearest 10 dollars, as suggested by the answer choices. The calculator yields the decimal \(31.287....\) . which rounds to 30 dollars.

Thus, the correct answer is Choice C, $30.
_________________

Sandy
If you found this post useful, please let me know by pressing the Kudos Button

Try our free Online GRE Test

Intern
Intern
Joined: 12 Jan 2017
Posts: 5
Followers: 0

Kudos [?]: 2 [0], given: 0

Re: A car got 33 miles per gallon using gasoline that cost $2.95 [#permalink] New post 16 Jan 2017, 19:58
(E) $50
1 KUDOS received
Founder
Founder
User avatar
Joined: 18 Apr 2015
Posts: 13700
GRE 1: Q160 V160
Followers: 305

Kudos [?]: 3546 [1] , given: 12654

CAT Tests
A car got 33 miles per gallon using gasoline that cost $2.9 [#permalink] New post 10 Sep 2017, 11:48
1
This post received
KUDOS
Expert's post
A car got 33 miles per gallon using gasoline that cost $2.95 per gallon. Approximately what was the cost, in dollars, of the gasoline used in driving the car 350 miles?

A. $10

B. $20

C. $30

D. $40

E. $50

Practice Questions
Question: 4
Page: 119
Difficulty: medium

_________________

- Do you want all the GRE Prep Club resources at a glance (sort of ) ?? Look at GRE Prep Club Official LinkTree page
- Do you want all the GRE Prep Club FREE resources in one spot ?? Look at Free GRE Materials - Where to get it!! (2020)
- Do you want all the FREE GRE tests on earth ?? Look at FREE GRE Practice Tests [Collection] - New Edition (2021)
- Do you want to know the GRE score in the Top 25 BS in 7 continents ?? Look at here The GRE average score at Top 25 Business Schools 2020 Ed.
- Need Practice 20 Free GRE Quant Tests available for free with 20 Kudos
- GRE Prep Club Members of the Month: Each member of the month will get three months free access of GRE Prep Club tests.

Founder
Founder
User avatar
Joined: 18 Apr 2015
Posts: 13700
GRE 1: Q160 V160
Followers: 305

Kudos [?]: 3546 [0], given: 12654

CAT Tests
Re: A car got 33 miles per gallon using gasoline that cost $2.9 [#permalink] New post 10 Sep 2017, 11:50
Expert's post
Explanation


We do have 33 = 1 gallon and 350 miles = x gallons

Cross multiply and we have \(\frac{350}{33} = 10.6\) gallons

1 gallon is about 3.00 $ * 10.6 we do have 31

C is the answer
_________________

- Do you want all the GRE Prep Club resources at a glance (sort of ) ?? Look at GRE Prep Club Official LinkTree page
- Do you want all the GRE Prep Club FREE resources in one spot ?? Look at Free GRE Materials - Where to get it!! (2020)
- Do you want all the FREE GRE tests on earth ?? Look at FREE GRE Practice Tests [Collection] - New Edition (2021)
- Do you want to know the GRE score in the Top 25 BS in 7 continents ?? Look at here The GRE average score at Top 25 Business Schools 2020 Ed.
- Need Practice 20 Free GRE Quant Tests available for free with 20 Kudos
- GRE Prep Club Members of the Month: Each member of the month will get three months free access of GRE Prep Club tests.

1 KUDOS received
Intern
Intern
Joined: 29 Apr 2018
Posts: 2
Followers: 0

Kudos [?]: 1 [1] , given: 39

Re: A car got 33 miles per gallon using gasoline that cost $2.95 [#permalink] New post 29 Apr 2018, 15:59
1
This post received
KUDOS
31.2
1 KUDOS received
Manager
Manager
Joined: 26 Jan 2018
Posts: 189
GRE 1: Q165 V156
Followers: 1

Kudos [?]: 135 [1] , given: 3

Re: A car got 33 miles per gallon using gasoline that cost $2.95 [#permalink] New post 04 May 2018, 04:49
1
This post received
KUDOS
As it asks for approximation, 3 $ drives 33 miles..
30 $ drives 330 miles which is the closest option.

Hence the answer
Intern
Intern
Joined: 08 Apr 2020
Posts: 41
Followers: 0

Kudos [?]: 23 [0], given: 83

Re: A car got 33 miles per gallon using gasoline that cost $2.95 [#permalink] New post 29 May 2020, 08:52
I legit just used the calculator for this one and did (350/33)*2.95 = 10.606*2.95 = 31.28 and rounded that down to $30.
Re: A car got 33 miles per gallon using gasoline that cost $2.95   [#permalink] 29 May 2020, 08:52
Display posts from previous: Sort by

A car got 33 miles per gallon using gasoline that cost $2.95

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


cron

GRE Prep Club Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GRE Prep Club Rules| Contact

Powered by phpBB © phpBB Group

Kindly note that the GRE® test is a registered trademark of the Educational Testing Service®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by ETS®.