GRE Question of the Day (November 3)

By - Nov 3, 02:00 AM Comments [0]

Math

Pierre sells lemonade for 2 dollars per glass. His costs include 5 lemons per glass at 25 cents per lemon, and 3 tablespoons of sugar per glass at 5 cents per tablespoon. If Pierre made at least 5 dollars in one day, and there were no other costs associated with making or selling the lemonade, how many glasses of lemonade could he have sold on that day?

Indicate all such values.

❑ 6

❑ 7

❑ 8

❑ 9

❑ 10

❑ 11

 

Correct Answer – D, E, F  – (click and drag your mouse to see the answer)

Question Discussion & Explanation
GRE Question of the Day – Click to Subscribe via email

[0] Comments to this Article

Comments are closed.