It is currently 27 Jul 2017, 04:40
My Tests

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

One pen costs $0.25 and one marker $0.35. At those prices,

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:
Moderator
Moderator
User avatar
Joined: 18 Apr 2015
Posts: 1710
Followers: 23

Kudos [?]: 228 [0], given: 1026

One pen costs $0.25 and one marker $0.35. At those prices, [#permalink] New post 05 Jan 2017, 01:56
Expert's post
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  5% (low)

Question Stats:

0% (00:00) correct 0% (00:00) wrong based on 0 sessions


One pen costs $0.25 and one marker $0.35. At those prices, what is the total cost of 18 pens and 100 markers ?

$=

[Reveal] Spoiler: OA
100

_________________

Get the 17 FREE GREPrepclub Tests

1 KUDOS received
SVP
SVP
User avatar
Joined: 07 Jun 2014
Posts: 1770
GRE 1: 323 Q167 V156
WE: Business Development (Energy and Utilities)
Followers: 38

Kudos [?]: 594 [1] , given: 118

Re: One pen costs $0.25 and one marker $0.35. At those prices, [#permalink] New post 09 Jan 2017, 13:45
1
This post received
KUDOS
Expert's post
Explanation

Multiplying $0.25 by 18 yields $4.50, which is the cost of the 18 pens; and multiplying $0.35 by 100 yields $35.00, which is the cost of the 100 markers. The total cost is therefore 4 dollars fifty cents, plus, thirty five dollars, plus, thirty nine dollars and fifty cents. Equivalent decimals, such as $39.5 or $39.500, are considered correct. Thus, the correct answer is $39.50 (or equivalent).

Note that the dollar symbol is in front of the answer box, so the symbol $ does not need to be entered in the box. In fact, only numbers, a decimal point and a negative sign can be entered in the answer box.
_________________

Sandy
If you found this post useful, please let me know by pressing the Kudos Button

Try our free Online GRE Test

Re: One pen costs $0.25 and one marker $0.35. At those prices,   [#permalink] 09 Jan 2017, 13:45
Display posts from previous: Sort by

One pen costs $0.25 and one marker $0.35. At those prices,

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


cron

GRE Prep Club Forum Home| About| Privacy Policy| Terms and Conditions| GRE Prep Club Rules| Contact

Powered by phpBB © phpBB Group and phpBB SEO

Kindly note that the GRE® test is a registered trademark of the Educational Testing Service®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by ETS®.