It is currently 22 Oct 2017, 03:48
My Tests

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

A bakery can purchase flour at $1.89 per pound or at a bulk

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:
Moderator
Moderator
User avatar
Joined: 18 Apr 2015
Posts: 2147
Followers: 30

Kudos [?]: 309 [0], given: 1272

A bakery can purchase flour at $1.89 per pound or at a bulk [#permalink] New post 07 Jun 2017, 00:56
Expert's post
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  5% (low)

Question Stats:

0% (00:00) correct 0% (00:00) wrong based on 0 sessions



A bakery can purchase flour at $1.89 per pound or at a bulk rate of 50 pounds for $90.00.

Quantity A
Quantity B
The amount saved per
pound by purchasing 50
pounds of flour at the
bulk rate
$0.09


A) Quantity A is greater.
B) Quantity B is greater.
C) The two quantities are equal.
D) The relationship cannot be determined from the information given.
[Reveal] Spoiler: OA

_________________

Get the 17 FREE GREPrepclub Tests

Senior Manager
Senior Manager
Joined: 03 Sep 2017
Posts: 401
Followers: 0

Kudos [?]: 110 [0], given: 64

Re: A bakery can purchase flour at $1.89 per pound or at a bulk [#permalink] New post 11 Oct 2017, 07:18
The amount saved is 50*1.89 - 90 = 94.5 - 90 = 4.5 dollars. However, the question asks for saving per pound, thus we have to divide this saving by 50: 4.5/50 = 0.09.

Answer C
Re: A bakery can purchase flour at $1.89 per pound or at a bulk   [#permalink] 11 Oct 2017, 07:18
Display posts from previous: Sort by

A bakery can purchase flour at $1.89 per pound or at a bulk

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


cron

GRE Prep Club Forum Home| About| Terms of Use| GRE Prep Club Rules| Contact

Powered by phpBB © phpBB Group

Kindly note that the GRE® test is a registered trademark of the Educational Testing Service®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by ETS®.